Főoldal

2014. november 25., kedd

Bőrdiagnosztika



Bőrdiagnosztika



Arcbőrünk ápolása a legkényesebb, hiszen az arcunk mindenki számára látható a nap legnagyobb részében. Elrejteni nem tudjuk! Folyamatok ezrei zajlanak le bőrsejtjeinkben nap, mint nap, segítve ezzel tökéletes megjelenésünket. 








A bőr rövid áttekintése


A bőr az emberi test legnagyobb méregtelenítő szerve. Felszíne megközelítőleg 1,2-1,8 négyzetméter. Megújulási ciklusa 28 napos, ennek köszönhetően évente kb 60 dkg hámsejt potyog le rólunk. Bőrünkön naponta fél liter verejték válik ki. Légzésünk 5%-t a bőrlégzés teszi ki. Feladatai közé tartozik a kiválasztás, a külvilágtól való védelem és elválasztás, a felszívás, a hőszabályozás és az érzékelés. A bőr védelmet nyújt fizikai értelemben a mechanikai, fény és hőhatások ellen; kémiai védelmet nyújt a saját savköpenyével és bőrfelszíni emulziójával; kórokozók elleni védelmet ad a savköpenye illetve a RES rendszere. Bőrünk a szemkörnyékünkön a legvékonyabb és hátunkon a legvastagabb. 7 különböző rétegből áll, ebből  5  az epidermában/ felhámban található, aztán befelé haladva  a cutis/irha réteg, majd a subcutis/bőralja található.




Testünk mikrotérképeiről már előző témáinkban említést tettünk. Ilyen területek közé tartozik az arcunk is! Különböző belső szervi analógiákat vélhetünk felfedezni arcunk minden egyes kis négyzetcentiméterén. Nézzünk kicsit bele, hol és mik jelenhetnek meg arcbőrünkön.

Elsőként érdemes megemlíteni a legnagyobb tévhitet. Szakmám során rengetegszer hallottam, hogy „áá..az én bőröm nem vízhiányos,hiszen csillog mindenhol a zsírtól!” Tegyük akkor tisztába elsőként ezt a témát.
Bőrünk faggyútermelése és vízháztartása KÉT KÜLÖNBÖZŐ DOLOG!
Normál esetben a bőrünk pórusain keresztül kiürülő faggyú váladék jótékony hatású, hiszen nagy szerepet játszik a bőrfelszíni emulzió védelmi funkciójában. Akkor beszélünk fokozott faggyútermelésről, ha a faggyú mennyisége nő és nem tud maradéktalanul a felszínre ürülni.
A fokozott faggyútermelés mindig felszíni vízhiánnyal jár! A felszíni vízhiány következtében nem tudnak kiürülni a pórusok, így a faggyú a bőrben reked, orr tájékán vehető leginkább észre, hogy az oxidáció során fekete komedók/miteszerek gyűlnek bőrünk pórusaiba.
A faggyúnormalizálásra és a bőr hidratáltságának feltöltésére különböző hatóanyag bevitelek segíthetnek pl : ultrahangos kezelések, mezoterápia, iontoforézis.



Bőrelváltozások tekintetében leggyakoribban a komedó/miteszer és az akné/pattanás.
Mint már említettük, mind két esetben olyan faggyúdugaszokról beszélhetünk, amik valami oknál fogva (sok külső és belső tényező szabályozza a folyamatokat) nem ürülnek a bőrfelszínre. Aknék közül több fajta is megkülönböztethető, ami a legnagyobb problémát szokta okozni az a nodus/mélycsomó! A nodusoknak nincs kivezető nyílásuk, viccesen végig gondolva egy bőr alatti kis ajándékcsomag. Nem tudnak bőrfelszínre ürülni,ezért kizárólag tűvel tisztíthatóak, amennyiben a megfelelő fázisban vannak, és csak kozmetikus kezelheti őket! Észrevételeim szerint legtöbbször odahaza mindenki próbált már hasonló csomókat kitisztítani, sajnos elég csúnya hegeket lehet vele szerezni.
Kezelésüket amennyiben megoldható, kozmetikus végezze, általános tisztító kezelésekkel.




A soron következő elváltozások a pigmentfoltok! Kétféle pigementációról beszélhetünk: hiperpigmentáció/sötétebb foltok és hypopigmentáció/fehérebb foltok. A hiperpigmentáció esetében a bőrsejtekben található melanin (a bőr színanyaga) összecsapódik, így sötétebb foltokat alkot. Ezek feltűnhetnek szimmetrikusan az arc két oldalán, ilyenkor májfoltról beszélünk és általában hormonális probléma okozza, vagy feltűnhetnek nem szimmetrikusan, ilyenkor belső szervi problémára utalnak- általában szervi túlműködésre. A hypopigmentáció esetében hiányzik a bőr színanyaga az adott területen! Ilyenkor általában szervi alulműködések miatt láthatók a foltok.

A pigmentfoltokat többféleképpen is lehet kezelni: fehérítő-halványító kezelésekkel, mikrodermabrázióval, hidroabrázióval, dermarolleres és dermapenes kezelésekkel, fotorejuvenizációval.
 

 


Keringési problémák. Sok esetben láthatók különböző piros, vagy fehér foltok elvétve az arcbőrön. Ezek keringési problémák következtében kialakuló elváltozások. Sok esetben elég többszöri arcmasszázs és a bőr átmozgatása illetve a megfelelő hatóanyag bevitel a probléma helyreállítására. Ebbe a csoportba tartoznak még a hajszálér tágulatok is. Rengeteg nő küzd a rosacea-s bőrrel. Ilyenkor hajszálér tágulatok tömkelege jelenik meg az arc két oldalán illetve az orron és orrkörnyéken.  Sokan összetévesztik az alkoholfogyasztás egyik tünetével, de az esetek 90%ban szó sincs ilyesmiről!  

Ilyen esetekben óvatosan kell bánnunk a bőrrel, rosacea esetében még a masszázs is kerülendő! Kezelési javaslatok lehetnek a fotorejuvenizációs kezelések és a megfelelő hatóanyagos ultrahangos kezelések.






          Beszélhetünk még különböző allergiás tünetekről: csalánkiütés, ekcéma, baktériumok okozta elváltozásokról, gombás megbetegedésekről, vírusos megbetegedésekről. Ezen bőrproblémák kezelése első körben kozmetikus által megtekintésre kell hogy kerüljön,majd a megfelelő bőrgyógyászati kezeléseknek kell jönniük.







A bőr diagnosztizálása komplex dolog. Nem elég a külső tünetekre hagyatkozni, a kikérdezés is fontos ilyen esetekben. Ezért sose álljunk neki otthon, egymagunk diagnosztizálni, majd különböző gyógyterápiák  elkezdésébe belevágni megfelelő szaktanács nélkül!

Egy-két fontos belső szervi kivetülést mégis kicsit részleteznénk:

Az áll és alsó állkapocs vonal területe. Nők esetében ez a legzavaróbb! Általában minden hónapban bajlódunk ezen a területeken megjelenő pattanásainkkal, hiszen menzeszünk pontosan ezen a helyen üzen! Az alsó hormonvonalon láthatjuk a női nemi hormonok (ösztrogén és progeszteron) változását. Azonban ha folyamatosan, el nem múló bőrtünetek jelentkeznek, érdemes felkeresni egy szakembert, aki kivizsgálja mi a belső szervi differencia!




Szemöldök közötti rész a máj területe! Sokaknak ez is problémát jelentő rész lehet. Napjaink táplálkozása rettenetesen megterheli májunkat. Ez a szervünk is képes fáradtságra, ezért érdemes méregteleníteni évente egy-két alkalommal a problémák elkerülése végett!



A halántékon az immunrendszer kivetülése található! Főleg téli időszakban az immunitásuk lecsökken, ez sok betegséget vonzhat maga után. Érdemes immunrendszerünk erősítésére egész évben odafigyelnünk!




     Az orca két oldala illetve a homlok közepe! Itt találhatóak a bélrendszer különböző részei, homlokon a vékonybél! Mint már említettük táplálkozásunk koránt sem kedvez belsőnk működésének, ezért érdemes a méregtelenítést követően egy salaktalanítást is elvégezni!



 




Bőrünk ápolása tehát nagyon fontos! Nem csak arcbőr, amire oda kell figyelnünk, hanem testünk többi részén található bőrfelületekre is! Problémásabb bőrök esetében 2-3 havonta ajánlott meglátogatni egy kozmetikust tisztító kezelések miatt, hogy szépen tisztuljon a bőr, így hosszabb távon csökkenhetnek a bőrtünetek! De mindenképpen ki kell hangsúlyozni itt is, hogy amíg a belső szervi probléma fennáll, addig a tünetek sem fognak nagymértékben csökkenni!







A szépség nem az arcodon van. A mosolyodban. A szívedben. Valójában az tartja melletted a másikat, ugyanis a külsőségek csak ideiglenesen elégíthetnek ki, míg a tiszta szeretet akár egy életen át elég lehet.
Oravecz Nóra



Bőrdiagnosztikai tanácsadás: Bakos Brigitta 06704311458